Wystawa "Na szklanym ekranie" z archiwum Zbigniewa Rymarza

Wystawa "Na szklanym ekranie" z archiwum Zbigniewa Rymarza odbyła się 02.września 2016 r.

Ekspozycja była realizowana w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich Łomża Ja i Ty. Objęta została patronatem honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego

Zbigniew Rymarz

- pianista, kompozytor, reżyser, pedagog, autor tekstów, archiwista, miłośnik piosenki retro i wybitny znawca dwudziestolecia międzywojennego. Zadebiutował 31. stycznia 1948 roku w poznańskiej Komedii Muzycznej akompaniując w „Jasiu do raju bram” R. Benatzk’ego.

Współpracował z telewizją, akompaniował w wielu spektaklach Teatru Telewizji, w takich programach jak „Nie tylko dla Pań” czy ”Magazyn harcerski”, współtworzył i przez 10 lat prowadził popularny program muzyczny dla dzieci „Teatrzyk Wiolinek”, w którym debiutowało wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Kierownik muzyczny wielu teatrów w Polsce. Współpracował z teatrami studenckimi, a także z Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Wieloletni pracownik Stołecznej Estrady. Komponował muzykę dla słynnych polskich gwiazd, współpracował m.in. z Mieczysławem Foggiem, Reną Rolską, Wandą Majewską, Heleną Grossówną, Ludwikiem Sempolińskim, Jaremą Stępowskim czy Grażyną Brodzińską.

Przez lata zebrał imponujące archiwum o artystach , kabaretach, teatrach i filmach przedwojennej Warszawy. Za swoją pracę był wielokrotnie doceniany, m.in. nagrodzony Złotym Medalem za zasługi na rzecz kultury polskiej, odznaczony „Zasłużony dla Warszawy”, laureat „Złotego Liścia Retro” oraz uhonorowany najwyższym odznaczeniem artystycznym – „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”