Wernisaż wystawy fotograficznej „Kurpie w obiektywie”

        W dniu 7 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej: „Kurpie w obiektywie”. Na wystawie prezentowałem to co moim zdaniem jest najbardziej charakterystyczne dla regionu i wpisuje się w jego klimat, w klimat "Kurpiowszczyzny mojej małej Ojczyzny", widzianej z mojej perspektywy. Jest to pierwsza wystawa z tego cyklu. Oprócz domów drewnianych gdzie węgły układano z bali prostokątnych, starannie ociosanych, ściśle dopasowanych do siebie i przetykanych mchem, po przyrodę która w konfrontacji z człowiekiem i jego technologią przegrywa. Mam tu na uwadze sasankę otwartą i łąkową które są rzadkością i kraskę, pięknego kolorowego ptaka, który ginie na naszych oczach.

      Wystawę zdominował akcent sakralny, kultury, wiary i bohaterstwa naszych przodków zapisany w przydrożnych krzyżach, pomnikach i kapliczkach dziękczynnych, które są milczącymi świadkami burzliwej przeszłości, które były stawiane w miejscach tragicznych wydarzeń związanych z walkami niepodległościowymi z zaborcami i miejscach klęsk żywiołowych.

       Spotkanie było też okazją do zaprezentowania wstępnych projektów dwóch albumów fotograficznych które składam. Pierwszy pod roboczym tytułem: Kozioł i okolica w Dolinie Pisy „Ciekawe miejsca i wydarzenia” i drugi przyrodniczy: Kozioł w dolinie Pisy „Fauna i flora”. Tytuły w kilku słowach nawiązują do regionu i zdradzają zawartość.

       Mam nadzieją że w niedługim czasie uda się wydać w profesjonalnym formacie i będą jak te kapliczki i krzyże przydrożne hołdem dla upamiętnienia przeszłości i teraźniejszości w której to scenariuszu uczestniczymy, która za chwilę przejdzie do historii. Mam nadzieję że albumy w dużym stopniu przyczynią się do ratowania jej przed zapomnieniem.

Wystawę w Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli można obejrzeć w godzinach pracy placówki do końca listopada 2018 r.

      Dziękując za zaproszenie i możliwość zaprezentowania moich prac fotograficznych - pozdrawiam Sylwester Nicewicz