Noclegi w Dolinie Pisy - Kozioł 10 A – kraina niezwykła

 

Noclegi w Dolinie Pisy - Kozioł 10 A – kraina niezwykła

    Ziemia kolneńska ma swój niepowtarzalny czar, burzliwą historię, spuściznę kulturową pełną refleksji i zadumy. Urzekająco piękne krajobrazy i nieskażoną przyrodę. Tak też jest w Koźle „Krainie niezwykłej” położonej w Dolinie Pisy, otoczonej pięknymi lasami i łąkami. Niegdyś nazywana była "Kozioł-Zdrój". Od wieków przybywali tu ludzie żeby wypoczywać i nabierać sił do pracy.

   Mieszkańcy pamiętają chaty pokryte słomianą strzechą, granicę polsko—pruską przebiegającą skrajem Puszczy Piskiej i sowiecko–niemiecką na rzece Pisie z 1939 r. Kamienny kościół budowany na wzgórzu rękoma parafian, niczym twierdzę na chwałę Bogu, zburzony podczas drugiej wojny światowej przez Rosjan. Odbudowany w latach 1978-1986. Budowane przez Niemców umocnienia wzdłuż granicy, kopane przez jeńców wojennych okopy, rów przeciwczołgowy i betonowe bunkry. Kapliczki i krzyże przydrożne zbudowane przez naszych przodków na rozstajach dróg, przypominają też o Powstaniu Styczniowym i są milczącymi świadkami burzliwej przeszłości.

Przez Kozioł wiedzie jeden z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych z Pisza do Nowogrodu, bardziej wytrwali mogą popłynąć rzeką Narew jeszcze dalej. W tym miejscu warto się zatrzymać i skorzystać z bazy noclegowej „Noclegi w Dolinie Pisy”, gdzie czekają na Państwa pokoje z łazienkami i dostępem do aneksów kuchennych w pełni wyposażonych w niezbędne akcesoria.

Sylwester Nicewicz